Ladda upp & publicera film
Steg 1
Editorn kommer du att se i olika verktyg i Moodle. När du väl fått fram den och vill infoga film med hjälp av UmuPlay så klickar du på UmuPlay-knappen i editorn.
Steg 2
Nu får du upp din filmer som du sedan tidigare har laddat upp. Vill du använda en film som du redan har så klickar du på välj-knappen som korresponderar till filmen. (Alternativ 2.)
Vill du ladda upp en film som du kanske har på skrivbordet klickar du på knappen Lägg till Ny och sedan på Ladda upp media. (Alternativ 1. i bilden)
Steg 3
Godkänn villkoren
Steg 4
Klicka på Välj en fil att ladda upp och bläddra reda på din film på din dator.
Steg 5
Nu ladda din film upp till UmUplay och detta steg kan ta lite olika lång tid beroende på hur stor/lång film du använder. Döp filmen och klicka på spara.
Steg 6
Nu kan du se din just uppladdade film i listan över vilka filmer som du kan välja att infoga i Moodle. Klicka på väljknappen för att infoga filmen på sidan.
Steg 7
Du får nu upp en förhandsvisning, klicka på Bädda in för att infoga filmen på sidan.